Własny sklep internetowy drogą do sukcesu

Własny sklep internetowy jest dobrym rozwiązaniem, gdy posiadasz sklep stacjonarny lub gdy dopiero zaczynasz prowadzenie własnej działalności. Wiele firm zaczynało od e-sklepu, a gdy już dobrze prosperował i zwiększał swoje zasięgi, inwestowało w sklep stacjonarny. Alternatywą dla sklepu stacjonarnego (szczególnie w branży modowej lub meblowej) jest showroom, czyli salon wystawowy, który ma za zadanie korzystnie zaprezentować markę, a nie promować sprzedaż.

Korzyści sklepu internetowego oczami klienta

Żyjemy w czasach, kiedy powiedzenie: „Czas to pieniądz” jest niezwykle trafne. Dziś ludzie mają zdecydowanie mniej czasu na przyjemności i odpoczynek. Każde zapasy kiedyś się kończą, a rzeczy zużywają się, dlatego zakupy są czymś koniecznym. W dzisiejszych czasach nie musimy nawet wychodzić z domu, żeby zrobić zakupy – wystarczy nam Internet! Teraz w sklepach internetowych nie kupujemy wyłącznie odzieży czy książek. Swoją alternatywę w postaci e-sklepów znalazły również sklepy ze sprzętem RTV I AGD czy sklepy spożywcze. Według raportów i sondaży Polacy chętnie korzystają ze sklepów internetowych. Ułatwia im to porównanie cen i wybór najlepszej dla siebie oferty bez wychodzenia z domu. Nie muszą tracić energii i czasu na odwiedzanie kilku sklepów i zakupy w supermarkecie. Pomoże to nie tylko ludziom młodym, pochłoniętym pędem życia, ale również tym, którzy mieszkają na peryferiach miast i nie mają w okolicy żadnych sklepów stacjonarnych. Jest to dogodna opcja również w przypadku starszych ludzi, którzy zwyczajnie nie maja już siły na żmudne zakupy. Ogromną zaletą sklepów internetowych jest to, że są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

To wszystko zalety widziane oczami klienta. A jakie korzyści przynosi właścicielowi własny sklep internetowy?

Własny sklep internetowy i jego zalety

Posiadając własny sklep internetowy, zmniejszasz swoje wydatki, gdyż nie potrzebna jest rzesza personelu (wiele jesteś w stanie zrobić sam) czy wspaniale wyposażony punkt sprzedaży – wystarczy magazyn. Możesz korzystać z reklamy w internecie, która jest tańsza od tradycyjnej, np. poprzez wysyłanie e-maili, portale społecznościowe itp. Dzięki temu że, sklep internetowy jest czynny całą dobę, możesz pracować w nim, dodawać produkty, ogłaszać promocje czy konkursy w dogodnych dla siebie godzinach. W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych w e-sklepie można każdy produkt zaopatrzyć w zachęcający opis, nadać mu jakiś charakter. Poza tym nie ograniczają Cie granice kraju, bez obaw możesz sprzedawać dla zagranicznych klientów. Pozytywnie wpłynie to na wizerunek Twojej firmy oraz zbuduje nową bazę klientów działających niezależnie od sytuacji na rodzimym rynku. Dużo łatwiejsze jest również pozyskiwanie informacji o klientach oraz o konkurencji.

Skuteczne działania promocyjne dla własnego sklepu internetowego

Działania promocyjne sprawią, że Twój sklep internetowy będzie bardziej rozpoznawalny, przyciągnie nowych klientów i utrzyma obecnych. Obecnie konkurencyjność na rynku jest na wysokim poziomie, nawet jeśli promujesz niszowy biznes musisz dbać i budować więź ze swoimi klientami, aby powracali do Ciebie, szczególnie gdy pojawi się konkurent. Warto oferować kupony rabatowe w zamian za jakąś aktywność ze strony użytkownika, np. za zapisanie się do newslettera. Jest to efektywniejsze niż rozdawanie rabatów bez żadnego zaangażowania ze strony klienta. Raz na jakiś czas, można zaproponować darmową wysyłkę. Warto również zastanowić się nad obniżeniem kosztów wysyłki o np. 2 złote na stałe oraz ponoszenie kosztów dostawy dla zamówień powyżej konkretnej kwoty np. 150 zł. Pożądana jest też możliwość wysyłki zamówienia za pobraniem – dzięki temu korzystać z Twojego sklepu internetowego mogą osoby nie posiadające konta bankowego. Często czynnikiem zniechęcającym ludzi od zakupów przez Internet są własnie ponoszone koszty dostawy, więc takie akcje na pewno ich zachęcą. Natomiast z pewnością dobrym pomysłem są darmowe zwroty. Klient ma ten komfort, że jeśli towar nie spełni jego oczekiwań, może go bez obaw zwrócić, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Taki klient, mimo iż nie był zadowolony z zakupu, i tak będzie usatysfakcjonowany końcowym efektem transakcji, gdyż nic nie traci! Są duże szanse, że wróci, a może nawet poleci sklep znajomym. Oprócz takich działań, oferowanych bezpośrednio klientom, należy pamiętać o reklamie AdWords [więcej przeczytasz w artykule: Skuteczna kampania Google AdWords] oraz o pozycjonowaniu własnego sklepu internetowego, co pomoże w znalezieniu go w wyszukiwarce.

Podsumowanie

Ludzie zawsze będą kupować różnego rodzaju produkty, o ile pewną część można zrobić samemu np. aby upiec chleb w domu, musimy zaopatrzyć się w produkty do wypieku, środki czystości, by posprzątać po wszystkim itd. Stąd wniosek, iż handel jest wieczny, a w handlu internetowym drzemie ogromny potencjał. Sklepy internetowe mają tę dogodność, że można robić zakupy nie ruszając się z domu- mamy nieograniczony dostęp do oferowanych produktów. Nie trzeba finalizować zakupu od razu, możemy spokojnie przemyśleć to, sącząc kawę lub podczas czynności życia codziennego. Daje to dużą wygodę, szczególnie gdy wziąć pod uwagę fakt, że żyjemy w świecie konsumpcjonizmu i nieustannej pracy, więc mamy tak mało czasu dla siebie, dla rodziny. Szkoda spędzać ten cenny czas w hipermarketach czy centrach handlowych.

znajdź_nas