Strona na WordPress. Dlaczego warto?

Oczywistym faktem stało się posiadanie własnej strony internetowej. Jej sprawne i bezproblemowe zarządzanie z pewnością ułatwi platforma CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią na stronie. Innymi znanymi platformami są między innymi Joomla czy Drupal. Jednak skupimy się głównie na zaletach i możliwościach, jakie daje strona na WordPress. Około 45% wszystkich stron korzysta z CMS, a spośród nich udział WordPressa to aż 59%. Oznacza to, że blisko 26% wszystkich stron internetowych używa WordPressa!

Źródło: W3Techs

Początkowo WordPress był wykorzystywany do obsługi blogów, jednak jego potencjał nie był wykorzystywany w stu procentach. Po pewnym czasie stał się uniwersalnym rozwiązaniem przy witrynach różnego typu. Mnogość wtyczek i ogólnodostępnych motywów jest ogromnym ułatwieniem. Jedynym ograniczeniem może być Twoja wyobraźnia lub budżet. Przy pomocy programu WordPress założenie sklepu internetowego, portalu społecznościowego, czy strony internetowej nie będzie żadnym problemem.

Zalety posiadania strony na WordPress

WordPress jest darmowy, nie ma żadnych ukrytych kosztów za licencję czy abonament. Jest to dużą zaletą docenianą przez mniejsze firmy i start-up’y. Bazując na darmowych motywach i wtyczkach, poniesiemy koszta jedynie domeny  oraz hostingu. WordPress ma szeroką gamę darmowych motywów i rozszerzeń, które pozwalają na rozbudowanie witryny o wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Dzięki nim możemy również dostosować jej wygląd do naszych oczekiwań. Rozszerzenia, zwane również pluginami, zamienią Twoją stronę w sklep internetowy – dzięki WooCommerce. W łatwy sposób zoptymalizujesz także stronę dzięki Platinum SEO PACK lub Yoast SEO. Wtyczek jest niemal 45 tysięcy, a ich liczba ciągle rośnie! Natomiast za wygląd strony odpowiedzialny jest szablon. Warto wspomnieć tu różnicę między szablonem, a motywem – szablon to pojedynczy plik, który określa jak wyświetlają się konkretne podstrony, a motyw to nic innego jak zbiór szablonów. Struktura WordPressa daje niemalże nieograniczone możliwości – można tworzyć własne motywy oraz modyfikować te, które już istnieją. Sprawia to, że strony mimo iż korzystają z tego samego motywu, mogą znacznie się od siebie różnić – dzięki temu zachowujemy różnorodność i oryginalność przy kilku kliknięciach myszką. Dodatkowym atutem jest pełna responsywność zdecydowanej większości motywów, a także panelu administracyjnego. W konsekwencji możesz z łatwością zarządzać stroną z poziomu urządzenia mobilnego.

Wsparcie i bezpieczeństwo

Strona na WordPress ma dobrze rozwinięty system pomocy technicznej. W większości przypadków web developer w razie jakiegokolwiek problemu z wtyczką czy motywem dołoży wszelkich starań, aby pomóc nam go rozwiązać, ponieważ zależy mu, aby jego dodatki były popularne i cieszyły się dobrą opinią. Natomiast jeśli problem  dotyczy płatnego dodatku, autorzy dają nam darmowe wsparcie na konkretny okres. Mamy wtedy gwarancję, że każdy nasz problem zostanie szybko rozwiązany. Ponadto forum WordPressa działa bardzo prężnie, a społeczność jest na tyle liczna, że opisując tam swój problem, mamy spore szanse na odpowiedź.

Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo strony internetowej. Popularność systemu WordPress wiąże się z próbami ataku na niego. Dlatego WordPress oferuje zabezpieczenia takie jak aktualizacja motywów i wtyczek, gdyż główną przyczyną ataków są przestarzałe wtyczki i motywy lub rozszerzenia mające na celu wzmocnienie ochrony strony (w tym może pomóc Wordfence Security). Warto również samemu o to zadbać – jak? Przede wszystkim ograniczając dostęp do poufnych miejsc na stronie czy stosując trudne do złamania hasła. Należy czuwać nad bezpieczeństwem urządzenia, z którego zarządzamy witryną.

Strona na WordPress – to prostsze niż się wydaje

Obsługa strony na WordPress jest łatwa dzięki intuicyjnemu systemowi. Wszystkie potrzebne rzeczy można znaleźć w panelu administracyjnym, klikając w poszczególne sekcje. Dodawanie wpisów oraz ich edycja jest łatwa i przyjemna, a struktura biblioteki multimediów pozwala na szybkie dodawanie zdjęć. Dodatkowo wpisy można przydzielić do konkretnych kategorii i otagować je, co ułatwi użytkownikom dotarcie do treści oraz dobrze wpłynie na optymalizację strony. Również dodawanie, modyfikowanie i usuwanie wtyczek oraz motywów nie jest szczególnie skomplikowane.

Podsumowując, postawienie swojej strony na WordPress jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i dla wtajemniczonych programistów. System ten jest bardzo elastyczny, dlatego korzystają z niego małe firmy i korporacje. Sprawdza się w wielu sytuacjach, gdyż może nadać stronie prawie każdą funkcjonalność.

znajdź_nas