Niezbędne działania marketingowe w Internecie

W dzisiejszych czasach konieczne jest, aby przedsiębiorcy zarówno małych, jak i dużych firm wykorzystywali działania marketingowe w Internecie. Wiele osób zanim zdecyduje się na usługi danej firmy, wyszukuje i porównuje w sieci wiele innych ofert. Nie reklamując się w ten sposób, stracimy ogromne grono potencjalnych klientów.

Strona internetowa wizytówką Twojej firmy

Teraz firma, której nie da się znaleźć w Internecie, może stracić wielu potencjalnych klientów już na starcie. Zainteresowany użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę usłyszaną gdzieś nazwę naszej firmy, a tam… zamiast strony naszej cukierni “Słodka Malina” pojawia się przepis na doskonałe maliny w syropie. Chyba nie o to chodziło? Dlatego szuka dalej innych cukierni. Nie posiadając własnej strony internetowej, nie dajemy klientom możliwości zapoznania się z naszą ofertą. Już na samym początku przegrywamy z konkurencją, której strona była przejrzysta, z dokładnie rozpisaną ofertą, orientacyjnymi cenami, godzinami otwarcia i zachęcającymi zdjęciami wyrobów. Dodatkowo można przeczytać pozytywne opinie na stronie wystawione przez zadowolonych klientów. Decyzja zapadła – nasz potencjalny klient skorzysta z usług konkurencji, mimo iż początkowo zależało mu na naszej ofercie. Niestety takich klientów oraz niewykorzystanych sytuacji może być sporo. Informacja jest tutaj kluczowa. Dlatego należy zadbać o to, by informacje o naszej firmie były ogólnie dostępne i łatwe do wyszukania. Podstawą jest profesjonalna strona internetowa. W zależności od branży w jakiej działa firma, może to być strona w formie wizytówki lub rozbudowana witryna z wieloma podstronami. Trzeba ustalić sobie cel jaki ma spełniać strona: pozyskanie nowych klientów, wzrost sprzedaży, zwiększenie świadomości marki, a może zupełnie inne. .

Sklep internetowy poszerzy horyzont Twojej działalności

Jeśli firma prowadzi sklep stacjonarny, może pomyśleć również o sklepie internetowym. W dobie wygodnictwa i komfortu wielu konsumentów robi zakupy przez Internet. Zakupy internetowe mają wiele zalet, dają więcej możliwości zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego, który może robić zakupy, siedząc w łóżku. Sprawdza się to tak przy dużych korporacjach, jak i mniejszych lokalnych firmach. Internet ma tę zaletę, że nie ogranicza go lokalizacja. Możemy robić zakupy na terenie całego kraju, a często i za granicą – nieważne, ile kilometrów nas dzieli. Wiele sklepów działa tylko w Internecie, nie mając swojego sklepu stacjonarnego. Pozwala to zaoszczędzić koszty związane z wynajmem lub nabyciem lokalu. Minusem może być to, że dane produkty widoczne są tylko na zdjęciach, nie można ich dotknąć, a w przypadku odzieży przymierzyć. Dlatego jako właściciel sklepu internetowego powinniśmy pomyśleć o sprawnej obsłudze klienta, szybkiej wysyłce, bezproblemowych zwrotach i reklamacjach. Sklep sam w sobie musi być funkcjonalny oraz posiadać intuicyjną strukturę, aby znalezienie interesującego produktu nie było problemem.

Pozycjonowanie i reklama AdWords – skuteczne działania marketingowe w Internecie

Gdy już posiadamy swoją stronę firmową lub sklep internetowy, trzeba podjąć kolejne kroki, aby nasza pozycja w internecie była wyższa – tym samym nasza strona będzie lepiej widoczna. Google AdWords jest systemem reklamowym, który pozwala na wyświetlanie linków sponsorowanych zarówno w wyszukiwarce po wpisaniu konkretnej frazy, jak i na stronach współpracujących z Google. Reklama w Internecie może mieć formę tekstową w postaci linków sponsorowanych, graficzną w formie bannerów, reklamę video i invideo oraz remarketing. Reklamę AdWords wyróżnia szybkość i efektywność – efekty są widoczne od razu, ale Google pobiera opłatę za każde kliknięcie w reklamę. Natomiast pozycjonowanie jest dłuższym procesem. Fundamentem dobrego pozycjonowania są słowa kluczowe. Efekt, czyli zdobycie lepszej pozycji w wyszukiwarce, widoczny jest po upływie dłuższego czasu w porównaniu do kampanii AdWords. Jednak są bardziej stabilne i nie kończą się zaraz po wykorzystaniu budżetu przeznaczonego na kampanię. Zanim wypozycjonujemy naszą stronę konieczne jest przeprowadzenie audytu SEO, aby sprawdzić jak wyszukiwarka ocenia naszą stronę. Następnie musimy ją zoptymalizować, czyli przystosować pod względem kodu, grafik oraz treści w niej zawartej. Teksty są tutaj szczególnie ważne, gdyż nastała era content marketingu czyli marketingu treści. Content marketing polega na publikowaniu cechującej się wysoką jakością, przydatnej dla innych użytkowników treści, z której mogą oni wynieść istotne informacje na dany temat. Najpopularniejszymi formami są poradniki, artykuły gościnne, artykuły eksperckie, ebooki, video itp. W ten sposób można pozyskać nowych klientów, a równocześnie podbudować widoczność w sieci. Naturalnym zjawiskiem jest dzielenie się miedzy sobą dobrymi rzeczami. Dlatego jeśli nasza strona wypełniona jest atrakcyjnymi i wartościowymi tekstami, użytkownicy będą je sobie rozsyłać, pokazując w ten sposób, że ta witryna jest godna uwagi, co poprawi pozycję strony w wyszukiwarce.

Prowadzenie kampanii w Social Media

Wiele firm decyduje się na założenie swoich kont firmowych na portalach społecznościowych. Prowadzenie profilu na takim portalu pozwoli klientom zbliżyć się do naszej marki. Zaletą Social Media jest to, że  internauci komunikują się, wymieniają swoje poglądy i spostrzeżenia oraz prowadzą żywe dyskusje. Jeżeli profil jest regularnie uaktualniany, każdy może być na bieżąco z działalnością firmy, komentować nasze działania oraz liczyć na informację zwrotną. Pozwala to na szybki i bezpośredni kontakt ze swoimi klientami. W ten sposób budujemy pozytywna relację z odbiorcą oraz zyskujemy jego lojalność wobec marki. Kampanie w Social Media dają dużo więcej możliwości, których pozbawione są tradycyjne formy reklamy w mediach, chociażby możliwość nawiązania relacji z klientem.

Dla każdego coś innego

Nie dla każdej działalności konieczne są wszystkie działania marketingowe w Internecie. W każdej branży przynoszą efekty i używane są inne narzędzia marketingu internetowego. Dlatego kampania w Social Media dla stomatologa nie przyniesie takich efektów jak dla marki produkującej nowy napój gazowany.

znajdź_nas